Wystawy / Wystawki

Wincenty Witos
 
W roku 2024 przypada 150. rocznica urodzin Wincentego Witosa. Z tej okazji Senat Rzeczypospolitej Polskiej oddaje hołd wybitnemu mężowi stanu, państwowcowi, działaczowi samorządowemu i przywódcy ruchu ludowego. W naszej mini galerii …
photo: edukacja.ipn.gov.pl
 
 
Rok 2024 Rokiem Witolda Gombrowicza
 
„Witold Gombrowicz należy dziś nie tylko do najważniejszych twórców rodzimej literatury, ale pozostaje również jednym z czołowych inspiratorów współczesnej europejskiej myśli filozoficznej, społecznej i artystycznej. Jego dorobek od dziesięcioleci stanowi wizytówkę nowoczesnej polskiej kultury, jej uniwersalnego wymiaru i awangardowego potencjału” – tak zapisano w uzasadnieniu uchwały. W 2024 roku przypada 120. rocznica urodzin pisarza.
 
 
Rok 2024 Rokiem Czesława Miłosza
 
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej postanowił oddać hołd jednemu z najwybitniejszych twórców naszych czasów, który na trwałe wpisał się w polską i światową literaturę – Czesławowi Miłoszowi, który tym samym stał się patronem Roku 2024. W naszej mini galerii … 🖼
photo: Instytut Książki
 
 
Boże Narodzenie
 
Idą, idą Święta … 🎄🌠❄️⛄️🎆Czemu obchodzimy Boże Narodzenie? Jaka jest jego historia? Jakie są zwyczaje związane ze Świętami Bożego Narodzenia? Jaka jest symbolika ozdób świątecznych? To wszystko w naszej mini galerii
 
 
11 listopada – Dzień Niepodległości
 
Narodowe Święto Niepodległości – to państwowe święto obchodzone w Polsce corocznie 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918, po 123 latach zaborów. W naszej mini galerii … 🖼
 
 
Dzień Krajobrazu
 
Krajobraz to przestrzeń, która otacza każdego człowieka. 20 października będziemy obchodzić Dzień Krajobrazu. Dlatego też warto rozejrzeć się wokół i docenić przestrzeń, która została nam dana … 🌳🌷⛰🌊🐾 To wszystko w naszej mini galerii 
 
 
Narodowe Czytanie
 
„Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej lekturą 12 odsłony Narodowego Czytania w naszej mini galerii
 
 
Rok 2023 Rokiem Wisławy Szymborskiej
 
Wisława Szymborska to autorka 13 tomów poetyckich, jej wiersze przetłumaczono na ponad 40 języków. Została uhonorowana najwyższym odznaczeniem państwowym – Orderem Orła Białego – a także literacką Nagrodą Nobla. W naszej mini galerii … 
 
 
Tydzień Bibliotek 2023 r.
 
Polskie obiekty na liście światowego UNESCO
 
Zobacz polskie obiekty na liście światowego dziedzictwa UNESCO w naszej mini galerii bibliotecznej …
photo: eloblog.pl
 
 
Światowy Dzień Poezji
 
Światowy Dzień Poezji – święto obchodzone corocznie 21 marca. Celem tego dnia jest promocja czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie. 📚📖To wszystko w naszej mini galerii … 
 
 
Piękna jest zima w Polsce
 
„Nasza zima biała
chustą się odziała.
Idzie, idzie do nas w gości
w srebrnych blaskach cała! (…)” – M. Konopnicka
Piękna jest zima w Polsce! 🙂 W naszej mini galerii …
 
 
Patroni Roku 2023
 
W minionym roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej podjął uchwałę, na mocy której wybrano Patronów Roku 2023: Wojciecha Korfantego, Pawła Edmunda Strzeleckiego, Aleksandra Fredrę, Aleksandrę Piłsudską, Maurycego Mochnackiego, Jadwigę Zamoyską i Jerzego Nowosielskiego. Poznajcie ich w naszej mini galerii .
 
 
Grudzień z książką
 
Jak grudzień, to tylko z książką! 📚📖To, że warto czytać, każdy doskonale wie. Co? Otóż przygotowaliśmy dla naszych czytelników grudniowo-świąteczny zestaw książek 🎁, które uczą, bawią i przede wszystkim wzruszają, gdy za oknem jesienno-zimowa pogoda, krótkie dni i długie, ciemne wieczory.
 
 
Niepodległa 2022
 
Każdego roku świętujemy 11 listopada. 🇵🇱🇵🇱🇵🇱 Dlaczego? Kilka refleksji o Niepodległej w naszej mini galerii.
 
 
Dzień Papieski
 
Dzień Papieża Jana Pawła II – polskie święto obchodzone co roku 16 października, ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej jako hołd Papieżowi Polakowi Janowi Pawłowi II. Zapraszamy do naszej mini galerii bibliotecznej (październik 2022 r. )
 
 
Narodowe Czytanie
 
3 września 2022 roku odbędzie się 11 edycja Narodowego Czytania. Tegoroczną lekturą są „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza. Ten Wielki Romantyk w naszej mini galerii.
 
 
Wakacje (lipiec/sierpień 2022 r.)
 
„Niech żyją wakacje,
niech żyje pole, las
i niebo, i słońce,
wolny swobodny czas”.
Morze, góry czy jeziora? Gdzie pojechać? Te i inne ciekawe miejsca możecie zobaczyć w naszej mini galerii. Zapraszamy, życząc miłego i bezpiecznego wypoczynku.
 
 
Fryderyk Chopin (czerwiec 2022 r.)
 
212 lat temu w Żelazowej Woli urodził się jeden z najwybitniejszych kompozytorów w historii muzyki…
FRYDERYK CHOPIN w naszej mini galerii.
photo: Steve Johnson
 

Tydzień Bibliotek 8-15 maja 2022 r.

Tydzień Bibliotek zbliża się dużymi krokami… Każdego roku, 8 maja, obchodzimy Ogólnopolski Dzień Bibliotekarza i Bibliotek, który rozpoczyna jednocześnie Tydzień Bibliotek! 📖🙂 Zapraszamy do Biblioteki! 🙂

23 kwietnia Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Czy wiesz jaka jest największa książka? Czy znasz najpopularniejszą z nich na świecie? A najstarszą? Kto napisał najwięcej książek? 🧏‍♀️🧏‍♂️ Odpowiedź na te i inne pytania znajdziesz w naszej mini galerii. 🖼 Zapraszamy!!! 🙂

photo: ekonomikraciborz.pl

Trzeci Romantyk – Zygmunt Krasński (marzec 2022 r.)

Juliusz Słowacki

Polski poeta, przedstawiciel romantyzmu, dramaturg i epistolograf – Juliusz Słowacki. Jak dobrze go znasz? Zapraszamy do naszej mini galerii            (luty 2022 r.)

Rok 2022  Rokiem Romantyzmu Polskiego

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2022 Rokiem Romantyzmu Polskiego, epoki w której tworzyli genialni artyści, myśliciele i działacze polityczni. Zapraszamy do naszej „mini galerii” poświęconej Adamowi Mickiewiczowi (styczeń 2022 r.)

Najsłynniejsze obrazy świata

W naszej bibliotece stworzyliśmy mini „galerię” a w niej najsłynniejsze obrazy świata (grudzień 2021 r.)

Rok 2021 Rokiem Konstytucji 3 Maja

W tym roku mija 230 lat od uchwalenia jednego z najważniejszych aktów w dziejach naszego narodu – Ustawy Rządowej Konstytucji 3 Maja. Sejm przyjął też uchwałę ustanawiającą rok 2021 Rokiem Konstytucji 3 Maja.

Literaccy Patroni 2021

27 listopada 2021 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskie ustanowił rok 2021 Rokiem Stanisława Lema, Cypriana Kamila Norwida, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i Tadeusza Różewicza. Dlatego też postanowiliśmy przypomnieć sylwetki i dorobek tych genialnych twórców.

82. rocznica wybuchu II wojny światowej

W ramach obchodów 82. rocznicy wybuchu II wojny światowej jak również w rocznicę „bitwy o most glichowski” w naszej bibliotece przygotowaliśmy małą wystawę związaną z tymi wydarzeniami. Serdecznie zapraszamy czytelników i mieszkańców do zapoznania się z nią(wrzesień 2021 r.)

Sherlock Holmes – Detektyw i dżentelmen

Wystawa jaką od 6 sierpnia 2019 r. prezentujemy w naszej bibliotece dotyczy książki Marka Sikorskiego pt. „Sherlok Holmes i osobliwe zagadki”. To zbiór opowiadań dla młodzieży, na który składają się liczne zagadki związane z techniką, chemią a nawet z dziełami sztuki w muzeach. Sherlock Holmes to postać zmyślona, bohater 4 powieści i 56 opowiadań.  To postać, która zainspirowała powstanie wielu filmów, utworów komiksowych oraz dzieł literackich różnych autorów.

IMG_0384IMG_0380IMG_0378

Niepodległa

11 listopada 2018 r. przypada setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji nasza Biblioteka przygotowała niewielką wystawę upamiętniającą to wydarzenie.

IMG_0363 IMG_0364

Rok 2018 rokiem upamiętnienia polskiej historii i polskich bohaterów

„Najważniejsze święto to oczywiście Rok Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Ponadto w nowym roku w sposób szczególny zostaną upamiętnione: Powstanie Wielkopolskie, Konfederacja Barska oraz prawa kobiet. Decyzją Izby patronami 2018 r. będą Zbigniew Herbert, Irena Sendlerowa i abp Ignacy Tokarczuk.” (niezależna.pl)

1obraz 0161obraz 017

O smoku wawelskim

„Na tropach smoka wawelskiego” oraz „Smoki i smokobójstwo” to dwie pozycje książkowe autorstwa Marka Sikorskiego (historyka sztuki, doktora nauk humanistycznych), które stały się przedmiotem naszej wystawy i próbą rozwiązania historycznej zagadki.

w1w2w3

Patronowie 2017 roku

Sejm ustanowił rok 2017 Rokiem sześciu patronów. Josepha Conrada – Korzeniowskiego, marszałka Józefa Piłsudskiego, Adama Chmielowskiego i błogosławionego Honorata Koźmińskiego i Tadeusza Kościuszki. Rok 2017 będzie też Rokiem Rzeki Wisły. W związku z powyższym w naszej bibliotece przygotowaliśmy niewielką wystawę poświęconą tym właśnie osobom.

Literacka Nagroda Nike 2016/Literacka Nagroda Nobla 2016

Październik 2016 r. przyniósł dwie ważne nagrody w dziedzinie Literatury: Literacką Nagrodę Nobla dla Boba Dylana i Literacką Nagrodę Nike dla Bronki Nowickiej. Te wydarzenia nasza biblioteka postanowiła upamiętnić tworząc niewielką wystawę poświęconą właśnie tym dwóm wydarzeniom.

indeks  5_14636589804_300

Gruzja – Kirgistan – Ukraina

Początek lipca b. r. w naszej bibliotece to wystawa dotycząca Gruzji, Kirgistanu i Ukrainy. Skąd pomysł? Otóż w dniach od 11 – 17 lipca gościliśmy, na terenie naszej Gminy, dzieci i młodzież właśnie z tych krajów.

Flaga-Gruzji20110501-_MG_4486a46

1050-lecie Chrztu Polski

W dniach 14-16 kwietnia 2016 r., w Gnieźnie i Poznaniu, miały miejsce trzydniowe, kościelno-państwowe, obchody jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski, na które złożyły się uroczyste liturgie pod przewodnictwem Legata Papieskiego, kard. Pietro Parolina, Nadzwyczajne obrady Zgromadzenia Narodowego oraz wielkie święto nowej ewangelizacji na poznańskim stadionie INEA. W związku z powyższymi wydarzeniami, w naszej bibliotece,zorganizowaliśmy niewielką wystawę, upamiętniającą rok 966.

indeks

Rok 2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza

18 grudnia 2015 r. Senat przyjął uchwałę ustanawiającą rok 2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza. „Poprzez swoją twórczość, publicystykę i działalność społeczną budził świadomość narodową, uczył dumy z polskości, umiłowania ojczyzny i zdolności do poświęceń – podkreślili senatorowie.

W naszej bibliotece stworzyliśmy wystawę poświęconą właśnie tym obchodom.

Obraz 016Obraz 017

160. rocznica śmierci Adama Mickiewicza

26 listopada b. r. przypada 160. rocznica śmierci Adama Mickiewicza – polskiego wieszcza i jednego z najwybitniejszych pisarzy w dziejach polskiej literatury. W związku z powyższym, dla naszych czytelników, przygotowaliśmy małą wystawę.

Obraz 022

Malarstwo przez wieki

Sierpień 2015 r.  Malarstwo przez wieki to wystawa towarzysząca promocji wybranych zbiorów naszej biblioteki poświęconych właśnie tej dziedzinie sztuki. Z całego dorobku sztuki światowej wybraliśmy takie przykłady, które z jednej strony są stosunkowo znane, a z drugiej – mówią najwięcej o artyście i epoce, pokazują ciekawe przemiany w sztuce, czy wyrażają konkretny styl.

Obraz 009

Światowy Dzień Poezji

Światowy Dzień Poezji – święto obchodzone corocznie 21 marca, ustanowione przez UNESCO jesienią 1999 r. Naszą wystawą, którą zorganizowaliśmy w naszej bibliotece, chcemy promować czytanie, pisanie, publikowanie i nauczanie poezji na całym świecie.

IMG_0081IMG_0082IMG_0083

Cała Polska czyta Dzieciom. Czytaj dziecku 20 minut dziennie. Codziennie!

W październiku 2014 r. przygotowaliśmy wystawę poświęconą czytaniu naszym dzieciom. Codzienne czytanie jest skuteczną, tanią i przyjazną metodą wspomagania wszechstronnego rozwoju – psychicznego, umysłowego, społecznego i moralnego – oraz budowaniem zasobów wewnętrznych naszym pociech. Przekonujemy, iż czytanie dziecku dla przyjemności – 20 minut dziennie. Codziennie! – jest mądrym sposobem spędzania czasu z dzieckiem i najlepszą inwestycją w jego przyszłość.

IMG_0037IMG_0038IMG_0042IMG_0043

Tadeusz Różewicz – polski poeta, dramaturg, prozaik i scenarzysta

W czerwcu 2014 r. dla naszych czytelników przygotowaliśmy małą wystawę poświęconą osobie wielkiego poety – Tadeusza Różewicza.

Obraz 072Obraz 074

Jan Paweł II. Wielki Papież, Wielki człowiek. Wielki Poeta

Gminna Biblioteka Publiczna w Raciechowicach, na miesiąc kwiecień 2014 r. przygotowała wystawę o szczególnej wymowie, którą pragnie włączyć się w obchody kanonizacji Wielkiego Polaka, papieża Jana Pawła II. Ekspozycja nosi tytuł „ Jan Paweł II. Wieli Papież, Wielki Człowiek, Wielki Poeta”. Składają się na nią różne rodzaje zbiorów raciechowickiej biblioteki: pisma teologiczne Jana Pawła II, publikacje poświęcone osobie naszego Wielkiego Rodaka. Wystawę tworzą także wiersze Karola Wojtyły eksponowane w antyramach.

Gorąco zachęcamy do zwiedzania ekspozycji, która prezentowana jest w korytarzu Biblioteki do końca maja 2014 r. oraz do refleksji nad słowem Papieża Polaka.

Przygotujmy się razem na ważny dzień kanonizacji Jana Pawła II, która odbędzie się w Niedzielę Miłosierdzia Bożego – 27 kwietnia 2014 r.

Obraz 006Obraz 008 Obraz 009Obraz 010Obraz 011Obraz 012

Ferie zimowe? Tylko z biblioteką

W dniach od 4 – 13 lutego 2014 r. w naszej Bibliotece, w ramach tegorocznych ferii, odbywały się zajęcia literacko-plastyczne jak i filmowe, których owocem stała się wystawa prezentująca prace uczestników „ferii w bibliotece”.

Obraz 053Obraz 054Obraz 055

Szlakiem Architektury Drewnianej

We wrześniu 2013 r. nasza Biblioteka przygotowała wystawę pt. Szlakiem Architektury Drewnianej województwa małopolskiego. Szlak Architektury Drewnianej w województwie małopolskim o długości 1500 km, obejmuje 237 zespołów architektonicznych od kościołów, cerkwi, kaplic i dzwonnic po spichlerze, wiejskie chałupy i szlacheckie dwory. Szlak podzielony jest na sześć tras plus trzy warianty tras. Szlak Architektury Drewnianej powstał w 2001 roku i obejmuje województwa małopolskie, śląskie, świętokrzyskie i podkarpackie. Po opracowaniu koncepcji szlaku i podpisaniu umowy między województwami o współpracy w zakresie jego tworzenia, w latach 2001-2003 wszystkie obiekty zostały oznakowane tablicami, a dojazd do nich znakami drogowymi. Oznakowanie zostało odświeżone i uzupełnione w 2008 r.

Obraz 017

130. rocznica śmierci Cypriana Kamila Norwida

23 maja 2013 r. obchodzona jest 130. rocznica śmierci Cypriana Kamila Norwida (1821-1883), polskiego poety, dramatopisarza, prozaika, malarza

Cyprian Norwid był wszechstronnym i oryginalnym poetą, rzeźbiarzem, prozaikiem, dramatopisarzem, malarzem i rysownikiem. Urodził się w Laskowie-Głuchach. Wyrazy uznania dla debiutu poetyckiego artysty w 1840 r. nie zapowiadały niezrozumienia, z jakim spotkała się jego późniejsza twórczość emigracyjna. Za życia nie znalazł posłuchu pomimo tego, że był wnikliwym krytykiem swoich czasów. Pełna rozmachu, wykraczająca daleko poza konwencje epoki, myśl estetyczna i społeczno-filozoficzna Norwida została doceniona dopiero po śmierci twórcy.

Obraz 122

150-ta rocznica wybuchu Powstania Styczniowego

22 stycznia 1863 r. Manifestem Tymczasowego Rządu Narodowego rozpoczęło się Powstanie styczniowe, największy w XIX w. polski zryw narodowy. Pochłonęło ono kilkadziesiąt tysięcy ofiar i w ogromnym stopniu wpłynęło na dążenia niepodległościowe następnych pokoleń.

IMG_0029    IMG_0030

Kraków na starych fotografiach

We wrześniu 2012 r. w naszej Bibliotece została zaprezentowana wystawa pt. Kraków na starych fotografiach. W 1989 r. Krajowa Agencja Wydawnicza w Krakowie wydała album pod powyższym tytułem, z wyborem XiX-wiecznych fotografii miasta i jego mieszkańców, ze zbiorów Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, zawierających 5100 szklanych klisz, rozumie się czarno-białych. Autorem zdjęć, wykonanych od r. 1860, był Ignacy Krieger, a po jego śmierci w r. 1889 – syn Natan (zm. 1903) i córka Amelia, „ciągnąca” rodzinną pracownię fotograficzną do r. 1926, gdy miała już 80 lat.

IMG_0015    IMG_0016    IMG_0017

Jan Paweł II

2 kwietnia 2011 r. obchodziliśmy szóstą rocznicę śmierci Jana Pawła II. Szóstej rocznicy śmierci Jana Pawła II towarzyszył nie tylko smutek, ile radość, bo już za miesiąc odbędzie się jego beatyfikacja i nasz rodak będzie naszym orędownikiem w niebie. Polska pamięta o tej rocznicy – zorganizowaliśmy małą prezentację poświęconą właśnie tym obchodom. Pragniemy upamiętnić Papieża-Polaka poprzez przypomnienie najważniejszych Jego dokumentów i zebranie wypowiedzi o Papieżu; wskazujemy publikacje poświęcone Papieżowi, zbiory krótkich zapisków oraz listy nadesłane do Watykanu przez dzieci.

Gmina Raciechowice

Dnia 21 listopada 2008 r. w Muzeum Regionalnym Dom Grecki w Myślenicach została otwarta kolejna, bo już szósta, wystawa prezentująca dorobek poszczególnych gmin powiatu myślenickiego. Tym razem wystawa dotyczyła gminy Raciechowice. Ekspozycję przygotowała nasza Biblioteka we współpracy z Miejska Biblioteka Publiczną w Myślenicach. Podczas otwarcia obecni byli między innymi Teresa Nalepa (Dyrektorka Miejskiej Biblioteki Publicznej w Myślenicach), dyrektorka Domu Greckiego Bożena Kobiałka, wójt gminy Raciechowice Marek Gabzdyl, członkinie Koła Gospodyń Wiejskich, orkiestra dęta oraz liczni goście zaproszeni na tą uroczystość a wśród nich starosta powiatu myślenickiego, wójt gminy Wiśniowa, przedstawiciel gminy Pcim, kierownicy bibliotek, takich gmin jak Dobczyce, Siepraw, Myślenice, Wiśniowa, Pcim, Lubień, Sułkowice, Tokarnia, Józefa Rokosz – kierowniczka Koła Gospodyń Wiejskich z Czasławia, Franciszek Śmigla – właściciel gospodarstwa agroturystycznego „Pod Tuszyną”, Irena Holboj – dyrektor Samorządowego Przedszkola w Czasławiu, Lucyna Motyka – zastępca dyrektora Zespołu Szkół nr 1 w Raciechowicach, Dorota Dudzik – malarka (pracownik Urzędu Gminy w Raciechowicach) i artyści rzeźbiarze Stanisław Pietruszka, Andrzej Bryjak, Andrzej Krupiński. Wystawa, co należy stwierdzić, była bardzo pożyteczna, gdyż zaprezentowała dorobek gminy Raciechowice w całej rozciągłości: jej historię i współczesność. W czasie zwiedzania ekspozycji można było zapoznać się z takimi elementami ją tworzącymi jak: Gmina Raciechowice, Kultura, artyści rzeźbiarze, oświata, zabytki – kościoły – kapliczki – dwory, Bank, Ochotnicza Straż Pożarna, zakłady produkcyjne oraz agroturystyka.