Inne

Biblioteka miejscem dla każdego …

Biblioteka to przyjazne miejsce dla każdego … 🙂 Przekonali się o tym uczniowie z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Gruszowie, którzy w dniu 10 stycznia 2024 r. odwiedzili naszą instytucję kultury. Dzieci zapoznały się ze sposobem wypożyczania książek oraz z zasadami korzystania z biblioteki.

Z wizytą …

W dniu dzisiejszym (1 grudzień 2023 r.) naszą bibliotekę odwiedziły przedszkolaki z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Raciechowicach. Dzieci z wielką radością zapoznały się z tym magicznym dla nich miejscem. Z wielkim zainteresowaniem oglądały książki znajdujące się na półkach, ale szczególnie zainteresował ich dział dla najmłodszych. Dowiedziały się też, co należy zrobić, aby stać się czytelnikiem biblioteki oraz, jak należy się w niej zachować. W trakcie pobytu w bibliotece, rozwiązywały zagadki, radząc sobie z nimi bardzo dobrze. 🙂

W bibliotece …

„Biblioteka chroni przeszłość i tworzy przyszłość” (M. Gorman). Dziś gościliśmy klasę 1b Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Raciechowicach. Uczniowie zapoznali się z biblioteką oraz z zasadami korzystania z niej. Z zainteresowaniem słuchali wszystkich informacji i z wielką ciekawością oglądali książki. Nie zabrakło też czasu na krótką zabawę z polskim alfabetem (30 listopad 2023 r.)

Z wizytą w bibliotece …

„Kiedy masz jakieś wątpliwości, idź do biblioteki”. (J. K. Rowling) Dnia 26 października 2023 r. w naszej bibliotece gościliśmy klasę 1a z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Raciechowicach. Tematem spotkania było zapoznanie dzieci z biblioteką. Pierwszoklasiści dowiedzieli się, co należy zrobić, aby zostać czytelnikiem biblioteki oraz jak należy się w niej zachować. Zobaczyły, jak wygląda karta czytelnika oraz poznały zasady wypożyczania książek. Dzieci dowiedziały się także, jak należy dbać o książki tak, aby mogły służyć również innym jak najdłużej. Podczas spotkania nie zabrakło też „żywego” kontaktu z książką. Biorąc udział w zabawie „zgaduj zgadula” wykazały się dużą znajomością polskiego alfabetu.

Tydzień bibliotek 2023 c. d. …

W piątym dniu Tygodnia Bibliotek odwiedziła nas grupa Smerfów z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Raciechowicach …

Najmłodsi czytelnicy – Grupa Misiów – z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Raciechowicach też świętuje z nami Tydzień Bibliotek!(10 maj)

„Założyć bibliotekę, to jak stworzyć życie” 📚📖📚📖 (Carlos María Domínguez „Dom z papieru”). Takim życiem tętni dziś nasza biblioteka, 😍 gdyż jest z nami Grupa Słoneczek z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Raciechowicach. Dziękujemy za wspólne czytanie w trzecim dniu Tygodnia Bibliotek!!! (10 maj)

Tydzień bibliotek 2023

Czy żaba może być pięknym królewiczem? 🐸🫅W ramach Tygodnia Bibliotek gościliśmy dziś klasę 2b z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Raciechowicach. Kolejne spotkanie z cyklu „W świecie bajek i baśni”. Tym razem „Żabi król” J. i W. Grimm … (9 maj)

W świecie bajek i baśni c. d. …

Czy życzenia się spełniają? Dziś odbyło się drugie spotkanie z cyklu „W świecie bajek i baśni”. Tym razem gościliśmy klasę 2a Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Raciechowicach. „Bajka o rybaku i złotej rybce” Aleksandra Puszkina pozwoliła nam, choć na chwilę, poczuć się jak „tytułowy rybak” i wypowiedzieć życzenia … Może się spełnią … 

W świecie bajek i baśni

Baśnie i bajki cieszą się wielkim powodzeniem u dzieci, tych mniejszych, jak i większych. 🙂 Są dla nich bogatym źródłem wrażeń i przeżyć. Dziś, z klasą 3 Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Raciechowicach, otworzyliśmy drzwi do tego jakże tajemniczego świata. Z baśnią „Królowa Pszczół” braci Grimm … (marzec 2023 r.)

„Co to znaczy …”

Trzecie z kolei spotkanie z cyklu „Co to znaczy … 101 zabawnych historyjek …” 👩‍🏫📖 Tym razem z klasą 2a Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Raciechowicach. Dziś poznawaliśmy następujące związki frazeologiczne: maczać w czymś palce, mieć kiełbie we łbie, widzieć jak przez mgłę, wpuścić kogoś w maliny oraz zakazany owoc (15 grudzień 2022 r.)

Z wizytą w bibliotece …

Każda wizyta w bibliotece jest zawsze pouczająca i niezwykła. Dziś odwiedziła nas klasa 1 Szkoły Podstawowej w Raciechowicach. Dzieci poznały zasady funkcjonowania Biblioteki Publicznej. Miały również okazję rozwiązać zagadkę („… czyli trzydzieści siedem i pięć kresek!” – G. Kasdepke) 1 grudzień 2022 r.

„Co to znaczy … c. d.”

To już drugie spotkanie z cyklu „Co to znaczy … 101 zabawnych historyjek …”. 👩‍🏫📖Tym razem z klasą 2 Szkoły Podstawowej w Raciechowicach. Dziś towarzyszyły nam następujące związki frazeologiczne: szyć coś grubymi nićmi, siedzieć na walizkach, mieć spóźniony zapłon oraz być kozłem ofiarnym. 🙂👍(22 listopad 2022 r.)

„Co to znaczy …”

Cykl spotkań „Co to znaczy … 101 zabawnych historyjek …” w Bibliotece rozpoczęty. 👩‍🏫📖 Zajęcia przeznaczone są dla klas 1-3 Szkoły Podstawowej w Raciechowicach i mają na celu zapoznanie się z pojęciem związku frazeologicznego. W trakcie zajęć przewidziane jest czytanie, pogadanka i praca w grupkach. Dziś towarzyszyły nam powiedzenia: dostać małpiego rozumu, mieć klapki na oczach, płonne nadzieje, robić w konia. To wszystko z klasą 3 Szkoły Podstawowej w Raciechowicach. (26 październik 2022 r.)

„Polskie legendy”

To już trzecie spotkanie z cyklu „Polskie legendy”. Tym razem „Toruńskie pierniki”. 👩‍🏫 Mąka, masło, cukier, jajka, przyprawy korzenne no i MIÓD… „Pieczemy” z klasą 1b Szkoły Podstawowej w Raciechowicach. 🙂🍪 (30 maj 2022 r.)

„Polskie legendy”

Dziś (27 kwietnia 2022 r.) w naszej bibliotece odbyło się drugie spotkanie z cyklu „Polskie legendy”. 👩‍🏫 🙂 Tym razem gościliśmy klasę 1a ze Szkoły Podstawowej w Raciechowicach. Tematem zajęć była „Legenda o Złotej Kaczce”. Czytaliśmy, opowiadaliśmy i rozmawialiśmy… 🧏‍♀️🧏

Z wizytą w bibliotece

Pierwsza wizyta w bibliotece to zawsze ważna sprawa. Szczególnie dla małych czytelników , którzy wkraczają w magiczny świat książki. 📖🧏‍♀️🧏 Dziś taka chwila nastąpiła w życiu przedszkolaków z Samorządowego Przedszkola w Raciechowicach. 🙂 (26 kwiecień 2022 r.)

Odwiedzili nas

Co się stało z ubraniem pana Mietka? („Detektyw Pozytywka” G. Kasdepke). Poznajemy bibliotekę i rozwiązujemy kolejną zagadkę. Spotkanie z klasą 3a i 3b Szkoły Podstawowej w Raciechowicach (25 marca 2022 r.)

„Polskie legendy”

Cykl spotkań „Polskie legendy” w Bibliotece rozpoczęty… Spotkania przeznaczone są dla klas 1-3 Szkoły Podstawowej w Raciechowicach i mają na celu zapoznanie się z polskimi legendami. W programie spotkań przewidziane jest wspólne czytanie oraz rozmowy z dziećmi. Dziś „Legenda o hejnale krakowskim”. Z klasą 2 Szkoły Podstawowej w Raciechowicach (luty 2022 r.)
Odwiedzili naszą bibliotekę

Las rosnący na ulicy? (G. Kasdepke „Detektyw Pozytywka”) Z klasą 1b Szkoły Podstawowej w Raciechowicach poznajemy zasady funkcjonowania biblioteki i próbujemy rozwikłać tę zagadkę. (13 styczeń 2022 r.)

„Zagadka czwarta, czyli kto zepsuł zegarek?” (G. Kasdepke „Detektyw Pozytywka”) z klasą 2 Szkoły Podstawowej w Raciechowicach rozwiązana. 👏 🙂 (23 listopad 2021 r.)

26 października 2021 r. odwiedziła nas klasa 1a ze Szkoły Podstawowej w Raciechowicach. W czasie spotkania dzieci zapoznały się z naszą biblioteką: z tym jak działa, jak funkcjonuje, jak zostać jej czytelnikiem. Rozwiązały też tajemniczą zagadkę, dotyczącą zniknięcia „skarpetek w delfiny”. (G. Kasdepke – „Detektyw Pozytywka”). 📖🙂👏

Dzień książki w bibliotece

23 kwietnia 2019 r. z okazji Światowego Dnia Książki naszą bibliotekę odwiedziła grupa zerówkowiczów z niepublicznego przedszkola „Tęczowa Kraina” w Raciechowicach. Dzieciaki zapoznały się z funkcjonowaniem naszej placówki oraz z jej księgozbiorem. Na zakończenie spotkania wręczyły naszemu pracownikowi podziękowanie za liczne zajęcia prowadzone w ich placówce. Serdecznie im dziękujemy.

IMG_0374IMG_0375IMG_0376

Odwiedzili naszą bibliotekę

4 marca 2019 r. nasza biblioteka gościła uczniów ze Szkoły Podstawowej w Czasławiu (klasy I, II i III). Dzieci zapoznały się  z funkcjonowaniem naszej placówki i z jej księgozbiorem. Biblioteka, co najważniejsze, zyskała nowych czytelników, którzy już w trakcie spotkania mogli wypożyczyć coś dla siebie.

IMG_0366IMG_0367IMG_0368IMG_0369IMG_0369 IMG_0370IMG_0371

Spotkania procentują…

18 października 2017 r. naszą bibliotekę odwiedziły dzieciaki z drugich klas Szkoły Podstawowej w Raciechowicach. Po krótkim zapoznaniu z funkcjonowaniem i działalnością biblioteki przyszedł czas na chwilę z książką.

IMG_0255IMG_0267 IMG_0272

Razem z Klubem Miłośników Czytania

6 marca 2017 r. nasza biblioteka gościła dzieci z Klubu Miłośników Czytania reprezentowanego przez  Zespół Szkół nr 1 w Raciechowicach.

Obraz 013

Odwiedzili naszą bibliotekę

22 czerwca 2016 r. w naszej bibliotece gościliśmy przedszkolaków z Gruszowa. Dzieci zapoznały się z funkcjonowaniem naszej placówki jak i z jej księgozbiorem, zwłaszcza tym przeznaczonym dla najmłodszych czytelników.

IMG_0210IMG_0209

Ferie 2016

W dniach 19 – 28 stycznia w naszej bibliotece prowadzone były zajęcia czytelniczo-plastyczne dla dzieci w ramach tegorocznych ferii zimowych. W czasie spotkań dzieci tworzyły obrazki i drzewka szczęścia związane z Dniem Babci i Dziadka; lampion walentynkowy.

Obraz 005Obraz 006Obraz 009Obraz 010Obraz 012Obraz 013Obraz 014Obraz 007

Z wizytą w bibliotece

20 maja 2015 r. naszą bibliotekę odwiedziły przedszkolaki z Samorządowego Przedszkola w Czasławiu. Podczas tej wizyty dzieci zwiedziły bibliotekę, dowiedziały się w jaki sposób mogą wypożyczać książki oraz gdzie mogą znaleźć „coś” dla siebie.

IMG_0133IMG_0134

„Ferie 2015” w bibliotece

W dniach od 17 do 26 lutego 2015 r. w bibliotece odbywały się zajęcia czytelniczo-plastyczne, w czasie których dzieci wykonywały zakładki do ulubionych książek, zimowe witraże, jak również tworzyły niesamowite obrazy, wykorzystując technikę kolażu. Wszystkim spotkaniom towarzyszyły teksty Kornela Makuszyńskiego 120 przygód Koziołka Matołka oraz Janiny Porazińskiej O dwunastu miesiącach.

IMG_0071IMG_0073IMG_0074IMG_0074 IMG_0075IMG_0077IMG_0078IMG_0079IMG_0072

Wakacje w bibliotece – uczą i bawią

Gminna Biblioteka Publiczna zakończyła cykl zajęć i warsztatów dla dzieci w ramach akcji „Wakacje w bibliotece”. Dobra zabawa trwała przez dwa tygodnie (29 lipca – 8 sierpnia    2014 r.) Biblioteka zaoferowała uczestnikom „Wakacji z biblioteką” poranki bajkowe oraz spotkania literackie z bohaterami legend i bohaterami polskiej poezji dziecięcej. Dzieci lepiły figurki przy wykorzystaniu plasteliny, kolorowały obrazki, malowały na szkle, ozdabiały butelki różnymi technikami plastycznymi, rysowały węglem.

Obraz 073Obraz 076Obraz 077Obraz 078Obraz 079Obraz 080Obraz 081Obraz 086Obraz 087Obraz 082Obraz 088Obraz 090Obraz 092

 

Ferie zimowe z biblioteką

W dniach od 4 do 13 lutego 2014 r. w naszej bibliotece odbywały się zajęcia literacko-plastyczne dla dzieci w ramach tegorocznych ferii. W czasie spotkań czytaliśmy baśnie Hansa Christiana Andersena Stokrotka oraz Jakuba i Wilhelma Grimm Pani ZimaDzieci wykonywały do nich rysunki; wcielaliśmy się w role malarzy, by za pomocą pędzla i farb stworzyć album wierszy Jana Brzechwy. Podczas ferii powstawały również liczne prace wykorzystujące m. in.  masę solną, którą dzieci same, przy pomocy własnych dłoni, musiały uzyskać.

Obraz 003Obraz 005Obraz 006Obraz 007Obraz 011Obraz 013Obraz 014Obraz 015Obraz 016Obraz 017Obraz 018Obraz 033Obraz 034Obraz 036Obraz 047Obraz 048Obraz 046Obraz 023

Lekcja biblioteczna

Dnia 14 czerwca 2013 r. gościliśmy w naszej bibliotece szóstoklasistów ze Szkoły Podstawowej w Czasławiu. W ramach zajęć z edukacji czytelniczej i medialnej zapoznaliśmy uczniów z technicznym przysposobieniem zbiorów, ich katalogowaniem i klasyfikacją w Gminnej Bibliotece Publicznej.

IMG_0054    IMG_0055    Obraz 015

„Pomóżcie zbudować dom dla skrzata Jagódki i jego rodziny”

W październiku 2013 r. nasza biblioteka ogłosiła konkurs dla przedszkolaków, który zaowocował pracą najmłodszych czytelników z Samorządowego Przedszkola w Gruszowie.

Obraz 038

Światowy Dzień Pokoju

Kiedy sadzimy nowe drzewo, siejemy też ziarna pokoju

Dnia 16 września 2010 r.  pracownicy biblioteki wzięli czynny udział w zasadzeniu Drzewka Pokoju, w ramach obchodów Światowego Dnia Pokoju, organizowanego w Samorządowym Przedszkolu w Czasławiu.

Obraz 057