„Cała Polska czyta Dzieciom”
Pokój niesie ludziom wszem …”
Październik 2021 r. rozpoczął się spotkaniami z naszymi najmłodszymi czytelnikami, w czasie których czytaliśmy dwie książki: „Kicia Kocia w bibliotece” oraz „Basia i biblioteka”.
Istnieję po to, żeby czytać książki…
Listopadowe spotkanie z naszymi najmłodszymi czytelnikami upłynęło nam na czytaniu książki pt. Ważne zadanie” Justyny Wacławik, z której to dzieci nauczyły się, że nie wolno kłamać, oszukiwać i kraść a tym, którzy potrzebują naszej pomocy należy pomagać.
W książkach jest coś szczególnego. Książki przenikają nas do głębi (…)
Jesień 2018 r. rozpoczęliśmy w naszych przedszkolach od bajki pt. „Franklin pomaga koledze”.
Przyzwyczaić się do czytania książek – to zbudować sobie schron przed większością przykrości życia codziennego
Tuż przed wakacjami 2018 r. nasi mali czytelnicy mogli, choć na chwilę, udać się na nocną wyprawę do lasu z Franklinem, bohaterem książek Paulette’a Bourgeois’a (Franklin i nocna wyprawa do lasu”).
Pełny sens pewnych książek może się nam odsłonić dopiero znacznie później, po śmierci ich autorów
Jeśli chcesz poznać przepis na szarlotkę ciotki Róży musisz tak, jak nasze przedszkolaki przeczytać bajkę: „O wilku, który trafił do Baśniowgo Lasu” autorstwa Orianne Lallemand i Eleonore Thuillier. (Maj 2018 r.)
Tworzeniu wielu ksiąg nie ma końca
Kwiecień 2018 r. to spotkanie z książką Tomasza Samojlika „Żubr Pompik. Zapach wiosny”. Na leśnej polanie pojawiły się nowe zapachy i dźwięki. Z czym one się wiążą? Na to pytanie odpowiadały przedszkolaki.
Przyzwyczaić się do czytania książek – to zbudować sobie schron przed większością przykrości życia codziennego
Wraz z nadejściem wiosny (marzec 2018 r.) nasi mali czytelnicy mieli możliwość posłuchania bajki z cyklu „mądrych bajek bez przemocy”. „Parauszek i przyjaciele” („Tajemniczy bohater”) to opowiadania autorstwa Julii Śniarowskiej poruszające ważne tematy takie jak szacunek, przyjaźń, wiara we własne siły, akceptacja, odwaga, wytrwałość czy mądrość.
Cóż może być bardziej cennego od codziennych spotkań z mądrymi książkami
„Świerszcz i mrówki” Beaty Wojciechowskiej-Dudek to bajka, która towarzyszyła nam podczas listopadowych spotkań z przedszkolakami.
Mając wolność, kwiaty, książki i księżyc, któż nie byłby w pełni szczęśliwy
Pierwsze tygodnie jesieni 2017 r. to okazja do tego, by z naszymi najmłodszymi czytelnikami porozmawiać o tej porze roku (Ewa Zontek „Skarby jesieni”).
Książki są lekarstwem dla umysłu
Co zrobiła Masza „Sama wśród wilków”, że teraz unikają jej jak ognia? i czym skończył się eksperyment Niedźwiedzia próbującego wynaleźć „Eliksir wzrostu”. Na te pytania próbowały odpowiedzieć dzieci w czasie naszych majowo-czerwcowych spotkań czytelniczych.
Kiedy przeczytam nową książkę, to tak jakbym znalazł nowego przyjaciela, a gdy przeczytam książkę, którą już czytałem – to tak jakbym spotkał się ze starym przyjacielem
Dzień 22 kwietnia 2017 r. wiąże się ze Światowym czy też Międzynarodowym Dniem Ziemi. W związku z tym, w trakcie spotkań z dziećmi, towarzyszyła nam książka Paulette Bourgeoisa pt. „Franklin sadzi drzewko”, dzięki której najmłodsi czytelnicy, dowiedzieli się o różnych akcjach, związanych z ratowaniem naszej planety.
Książka stanowi cudowny przedmiot, dzięki któremu świat poczęty w umyśle pisarza przenika do umysłu czytelnika…
W czasie marcowych spotkań 2017 r. towarzyszyła nam książka Elizy Piotrowskiej pt. „Tupcio Chrupcio. Nie dam sobie dokuczać”, dzięki której nasi najmłodsi czytelnicy dowiedzieli się, co robić w sytuacji, gdy ktoś nam dokucza i co robić, gdy ktoś dokucza innym.
Bardzo wiele książek należy przeczytać po to, aby sobie uświadomić, jak mało się wie
Podczas listopadowego spotkania (2016 r. ) z dzieciakami towarzyszyła nam książeczka uwielbiana przez najmłodszych – Masza i Niedźwiedź.
Książka, nierozdzielny towarzysz, przyjaciel bez interesu, domownik bez naprzykrzenia
Przełom września i października 2016 r. to ponowne spotkania z naszymi najmłodszymi ulubieńcami z przedszkoli, w trakcie których czytaliśmy książeczkę pt. Prawdziwa miłość Justyny Wacławik – publikację z serii Budowanie charakterów. Książeczka, obok pouczającej historii z życia zwierząt z bambusowego lasu, pozwoliła wytłumaczyć dzieciom, że prawdziwa miłość jest decyzją, a nie uczuciem i polega na świadczeniu dobra na rzecz kogoś, niezależnie od naszych chęci.
Książka… – to dla wielu milionów czytelników dowiedzenie się prawdy o sobie…
Tuż przed wakacjami (czerwiec 2016 r.) spotkaliśmy się jeszcze z naszymi wiernymi słuchaczami – przedszkolakami, którym to czytaliśmy bajkę „Dwaj ogrodnicy” autorstwa Kurti Kovacs Sandora.
Mając wolność, kwiaty, książki i księżyc, któż nie byłby w pełni szczęśliwy
Tegoroczny maj przyniósł bardzo zabawną i pożyteczną historyjkę dla dzieci, które bywają niezbyt uważne – Jak myszka Alicja nauczyła się ostrożności (tekst Adrienne Heymans).
Żadne dzieło człowieka nie przeżyje książki
„Masza i Niedźwiedź” to nowoczesna interpretacja popularnej rosyjskiej bajki o przygodach zagubionej w lesie dziewczynki. Zabawna bajka uwielbiana zarówno przez dzieci, jak i dorosłych opowiada o szalonych perypetiach niesfornej dziewczynki Maszy i jej nietypowego przyjaciela, poczciwego Niedźwiedzia. Ich przyjaźń stanowi metaforę relacji między ciekawskim dzieckiem o chłonnym umyśle a wielkim, nieznanym światem. (Kwiecień 2016 r. )
Los książek zależy od pojętności czytelników
Podczas marcowego spotkania 2016 r. z przedszkolakami czytaliśmy dwie krótkie bajki, tematycznie związane z nadchodzącymi Świętami Wielkanocnymi, ich tradycjami i zwyczajami – mianowicie Pisanka oraz Kurczak i śmigus-dyngus Zofii Poletyło.
Dom bez książek jest jak plaża bez słońca
Podczas listopadowego spotkania z najmłodszymi czytelnikami towarzyszyły nam Wesołe bajki z lasu (Jak jeż prześcignął zająca) Kurti Kovacsa Sandora.
Książka to przyjaciel, który nigdy nie zdradzi
Książka pt. Tupcio Chrupcio. Przedszkolak na medal Elizy Piotrowskiej gościła w naszych przedszkolach podczas wspólnego, kolejnego już, czytania (wrzesień-październik 2015 r. ) Dzięki tej właśnie bajce dzieciaki zrozumiały, jak wesoło i ciekawie można bawić się w przedszkolu i, że tak naprawdę, fajnie jest być przedszkolakiem.
W „Tęczowej Krainie”
W październiku 2015 r. nasza biblioteka nawiązała również współpracę z nowym przedszkolem mieszczącym się w Raciechowicach.
Bardzo wiele książek należy przeczytać po to, aby sobie uświadomić, jak mało się wie
W czerwcu 2015 r. (jeszcze przed tegorocznymi wakacjami) po raz ostatni spotkaliśmy się z maluchami na czytaniu bajki Franklin jedzie na obóz Paulette’a Bourgeois’a.
Tegoroczny tydzień bibliotek (8 – 16 maj 2015 r. ) spędziliśmy na spotkaniach z naszymi przedszkolakami, w czasie których czytaliśmy bajkę autorstwa Pani Ewy Stadtmuller pt. Jak skrzat Jagódka zakładał bibliotekę.
Czytanie rozwija rozum młodzieży, odmładza charakter starca, uszlachetnia w chwilach pomyślności, daje pomoc i pocieszenie w przeciwnościach
Kwiecień 2015 r. w naszej bibliotece rozpoczęliśmy od spotkania z przedszkolakami, w czasie którego dzieciaki poznały nowego bohatera – Tupcia Chrupcia – odważną myszkę z książki Marco Campanella.
Książki są lustrem: widzisz w nich tylko to, co już masz w sobie
Nowy rok szkolny to również kolejna edycja akcji związanej z czytaniem bajek naszym najmłodszym czytelnikom. Tym razem dzieci zapoznały się z kolejną przygodą znanego żółwia Franklina w książce Pauletta Bourgeois’a pt. „Franklin na wycieczce”.
Podczas kolejnego spotkania dzieci poznały także Maksa – chłopca, który będąc na placu zabaw zostaje zaczepiony przez pewnego mężczyznę. Książka Maks nie rozmawia z obcymi autorstwa Christiana Tielmanna stała się punktem wyjścia do rozmowy na temat: Jak powinniśmy reagować, gdy zaczepia nas lub zagaduje obca osoba – osoba, której nie znamy?
Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła
W czerwcu 2014 r. po raz ostatni, przed wakacyjną przerwą, odwiedziliśmy przedszkolaków. W czasie spotkania czytana była bajka Justyny Wacławik pt. Prawdziwy przyjaciel. Książeczka, obok pouczającej historii z życia leśnych zwierząt pozwoliła uzmysłowić dzieciom, iż potrzeba przyjaźni jest głęboko wkomponowana w osobowość człowieka. Rodzimy się z nią i idziemy z nią przez całe życie. To dzięki więzom prawdziwej przyjaźni stajemy się ludźmi dojrzałymi, przygotowanymi na niezliczone niespodzianki życia. Przyjaźń rozwija w nas odpowiedzialność, empatię i zdolność poświęcenia dla innych osób.
Czytanie czegoś, na czym można polegać, przynosi pożytek. Czytanie rzeczy różnorodnych przynosi – przyjemność
W maju 2014 r. po raz kolejny spotkaliśmy się z naszymi małymi ulubieńcami – przedszkolakami. W czasie spotkań zapoznaliśmy się z kolejną przygodą małego żółwia o imieniu Franklin w książce Paulette’a Bourgeois’a pt. Franklin chce zdobyć odznakę.
Każda książka żyje tyle razy, ile razy została przeczytana
„Odwaga polega na tym, że chociaż czujesz strach, to jednak go pokonujesz i robisz to, co jest właściwe”. Odważny Hipcio Piotra Haraszewskiego i Justyny Wacławik rozpoczął kolejną edycję akcji „Cała Polska czyta Dzieciom” przeprowadzonej w przedszkolach w marcu 2014 r. Książeczka, z pouczającą historią z życia afrykańskich zwierząt, pozwoliła młodym czytelnikom zrozumieć, że odwaga nie jest równoznaczna z siłą, a odważne zachowanie wcale nie oznacza dokonywania niezwykłych rzeczy.
Książka jest niczym ogród, który można włożyć do kieszeni
W październiku i listopadzie 2013 r. po raz kolejny odwiedziliśmy naszych najmłodszych czytelników. W czasie tych dwóch spotkań czytane były następujące bajki: Dlaczego borowik został królem grzybów Ewy Szelburg-Zarembiny oraz Jak skrzat Jagódka budował domek Ewy Stadtmuller.
Trzeba wiedzieć, czego się chce – stwierdził skrzat Jagódka, przystępując do budowy domku dla siebie i swojej żony, Poziomki. Ale czy to wiadomo tak od razu, czego się chce? Na szczęście wierni przyjaciele z lasu zapraszają pracowitego skrzata do swoich domów, żeby mógł się po nich rozejrzeć. A Poziomka wierzy, że jej mąż zbuduje najpiękniejszy dom w całej okolicy. Ogłoszony przez naszą Bibliotekę konkurs zaowocował pracą wykonaną przez przedszkolaków z Gruszowa.
Lubić czytanie – to znaczy godziny nudów, które człowiek miewa w życiu, zmieniać na godziny radości
W maju i czerwcu 2013 r. ponownie odwiedziliśmy naszych przedszkolaków z bajką Leszka Sulima Ciundziewickiego pt. Głupcio Żeglarz. Spotkania były wyjątkowe, gdyż nasza Biblioteka postanowiła, by najbardziej wiernym słuchaczom, wręczyć odznaki „wzorowego słuchacza”.
Książka jest życiem naszych czasów
W kwietniu 2013 r. rozpoczęła się kolejna edycja akcji „Cała Polska czyta Dzieciom”. Odwiedzając wszystkie przedszkola w naszej Gminie czytaliśmy bajkę autorstwa Siergieja Kuźmina pt. Koza Kłamczucha. Owocem tych spotkań były rysunki wykonane przez dzieci z dwóch przedszkoli (Zegartowice i Krzesławice). Wszystkie umieszczone zostały w naszej galerii.
Czytanie dobrych książek jest niczym rozmowa z najwspanialszymi ludźmi minionych czasów
W listopadzie i grudniu 2012 r. pracownicy naszej Biblioteki odwiedzili przedszkolaków. Podczas spotkań czytana była bajka autorstwa Zofii Poletyło Jesień Jeżyka. Po spotkaniu dzieci malowały ilustracje do bajki oraz opowiadały usłyszaną historię.
W maju ruszyła kolejna edycja akcji „Cała Polska czyta Dzieciom”. Odwiedzając przedszkolaków czytaliśmy bajeczki pt. Owieczka Mela oraz Piesek Węgielek autorstwa Doroty Kozioł. Po spotkaniach dzieci malowały ilustracje do przeczytanych opowieści. Te z kolei zamieściliśmy w naszej Bibliotece.
Wszystko, co we mnie dobre, zawdzięczam książce
W październiku i listopadzie 2011 r. ponownie rozpoczęliśmy kolejną edycję programu „Cała Polska czyta Dzieciom”. Odwiedziliśmy wszystkie przedszkola Gminy. W czasie spotkań z najmłodszymi czytelnikami czytaliśmy następujące bajki: Chory Kicuś Elżbiety Janikowskiej oraz Franklin mówi przepraszam Pauletta Bourgeoisa.
Czytanie to najlepszy sposób uczenia się. Czytanie najlepszą nauką
W maju 2011 r. odwiedziliśmy przedszkola całej Gminy. W czasie spotkań czytaliśmy bajkę Zofii Poletyło Zajączek. Dzieci rozwiązywały też liczne zagadki przygotowane z myślą o nich, jak również układały z obrazków usłyszaną historię.
W kwietniu ponownie odwiedziliśmy naszych przedszkolaków. Tym razem dzieci zapoznały się z historią żółwia – Pauletta Bourgeoisa Franklin chce mieć zwierzątko chętnie, przy tym, opowiadając o swoich małych „podopiecznych” (pieskach, kotkach, rybkach).
Książki są jak towarzystwo, które sobie człowiek dobiera
W dniach 24, 25 oraz 26 lutego 2010 r. odwiedziliśmy przedszkola w Zegartowicach, Krzesławicach i Czasławiu. W czasie spotkania odczytaliśmy bajkę autorstwa Jarosława Burgieła pt. O Kicusiu i Wojtusiu. Efektem wieńczącym akcję „Cała Polska czyta Dzieciom” były prace wykonane przez przedszkolaków a ściśle związane ze zbliżającymi się Świętami Wielkanocnymi.
Czytanie dobrych książek jest niczym rozmowa z najwspanialszymi ludźmi minionych czasów
W listopadzie 2009 r. odwiedziliśmy Przedszkola całej Gminy. W czasie spotkań odczytana została bajka autorstwa Kurti Kovacas Sandora z cyklu Wesołe bajki z lasu pt. Zawiedziony lis. Efektem kończącym akcję były rysunki wykonane przez przedszkolaków.
W październiku w czasie spotkań z dziećmi czytaliśmy bajkę Ewy Stadtmuller pt. O skrzacie, który chciał przyspieszyć czas.
Czytanie jest dla umysłu tym, czym gimnastyka dla ciała
Dnia 4 czerwca 2009 w ramach akcji „Cała Polska czyta Dzieciom” odwiedziliśmy przedszkole w Gruszowie. W czasie spotkania czytana była bajka z wiejskiego podwórka O dobrym wilku autorstwa Pascala Vedere d’Auria. Następnie dzieci, przy wykorzystaniu ilustracji, znakomicie odtworzyły treść utworu. Zabawa rytmiczno-ruchowa Ptaki i zwierzęta w gospodarstwie domowym, umożliwiła przedszkolakom, wcielenie się w różne postaci z bajek. Na koniec dzieci wykonały rysunki.
Pokój bez książek jest jak ciało bez duszy
Dnia 7 maja 2009 r. podczas spotkania z dziećmi z Zegartowic odczytana została bajka Anny Świrszczyńskiej O wesołej Ludwiczce. Następnie został przeprowadzony quiz dotyczący zapamiętanych, przez dzieci, treści utworu. W jego czasie wykorzystano piękne ilustracje postaci z bajki, co znacznie ułatwiło pracę. Z kolei zabawa rytmiczna Ludzie do ludzi kształtowała więzy przyjaźni między ludźmi.
Książka – to mistrz, co darmo nauki udziela, Kto ja lubi – doradce ma i przyjaciela, który z nim smutki dzieli, Pomaga radości, chwilę nudów odpędza, osładza cierpkości
Dnia 23 kwietnia 2009 r. odwiedziliśmy przedszkole w Krzesławicach z bajką Sergiusza Michałkowa Nie płacz, Koziołku. Następnie krótki quiz i zabawa rytmiczna z wykorzystaniem masek bohaterów bajki, wprowadziła przedszkolaków w świat postaci utworu.
Kto czyta dzieciom, Ten otwiera na świat ich oczy, uszy, rozum i serce
Dnia 28 stycznia 2009 r. w ramach akcji „Cała Polska czyta Dzieciom” przeprowadzonej w Czasławiu czytaliśmy bajkę Ewy Szelburg-Zarembiny pt. Bajka o gęsim jaju, raku Nieboraku, kogucie Piejaku, kaczce Kwaczce, kocie Mruczku i o psie Kruczku. Efektem końcowym całej akcji były prace przedstawiające bohaterów „wesołej historii”.