„Cała Polska czyta Dzieciom”

Ferie 2024
 
Ferie to, dla wielu z nas, czas odpoczynku i relaksu, czas „ładowania baterii”, by potem z pełnymi siłami przystąpić do nowych wyzwań. My ten czas spędzamy na czytaniu, gdyż czytanie wzbogaca. W Tęczowej Krainie …
 
 
Zabawa z książką …
 
„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła” (Wisława Szymborska). Z takiej formy „zabawy” korzystamy dziś w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Raciechowicach … 🙂 📖 (luty 2024 r.)
 
 
Głośnie czytanie …
 
Głośne czytanie dzieciom to najpiękniejszy czas, jaki możemy zaoferować najmłodszym. W Tęczowej Krainie (styczeń 2024 r.)
 
 
Zima, zima, zima ….\
 
Gdy za oknem zima w pełni ☃️🌬❄️my, wraz ze Skrzatem Jagódką, szukamy lekarstwa na nudę … W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Raciechowicach (styczeń 2024 r.)
 
 
„Cicha noc święta noc
Pokój niesie ludziom wszem …”
 
Dzisiejsze spotkanie z książką w Zespole Szkolno-Przedszkolnym przybliżyło nam wszystkim tradycje związane ze Świętami Bożego Narodzenia. Dzieci dowiedziały się też, jak można pomóc rodzicom i że prezenty nie są najważniejsze. 🙂 (grudzień 2023 r.)
 
 
Idą, idą Święta …
 
Boże Narodzenie to wyjątkowy czas spędzony w gronie najbliższych. 👨‍👨‍👧‍👦🎄⭐️🍪 My przyjmujemy zaproszenie od rodziny Fenka i przeżywamy ten czas razem z nią … Dziś w Tęczowej Krainie … 🙂 (grudzień 2023 r.)
 
 
Jesień, jesień …
 
Gdy za oknem szaro i deszczowo 🌧☁️ my przenosimy się do jesiennej Doliny Muminków szukając złotego drzewa pełnego złotych liści 🍂🍁Czy takowe istnieje??? W Tęczowej Krainie (listopad 2023 r.)
 
 
Przedszkolak na medal c. d. …. W Tęczowej Krainie (październik 2023 r. )
 
 
Przedszkolak na medal!
 
Jednym z największych wydarzeń w życiu dziecka w wieku od 3-6 lat jest rozpoczęcie edukacji. Moment ten, może, ale nie musi być trudny. I tu z pomocą zawsze przychodzi książka … 🙂📖
Dziś w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Raciechowicach czytamy historię Tupcia Chrupcia – przedszkolaka na medal! (październik 2023 r.)
 
 
Czy wiem jak chronić naszą planetę?
 
19 kwietnia 2022 r. z naszymi małymi słuchaczami Z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Raciechowicach rozmawialiśmy o tym jak dbać o naszą Ziemię …
 
 
Dzień Ziemi
 
22 kwietnia 2023 r. będziemy obchodzić Międzynarodowy Dzień Ziemi 🌍🌏 Dziś, z naszymi słuchaczami, przypomnieliśmy sobie, jak dbać o naszą planetę i jak chronić przyrodę … W Tęczowej Krainie …
 
 
Zapach wiosny
 
W Tęczowej Krainie c. d.
 
 
Z Zespołem Szkolno-Przedszkolnym w Raciechowicach (marzec 2023 r.)
 
 
W Baśniowym świecie c. d.
 
Dzisiejsza historia „O wilku, który trafił do Baśniowego Lasu” otworzyła nam drzwi tajemniczego świata, świata, w którym możemy spotkać trzy małe świnki, siedem koźlątek, Czerwonego Kapturka, Babę Jagę oraz Królewnę Śnieżkę … W Tęczowej Krainie … ( luty 2023 r.)
 
 
W Baśniowym świecie …
 
A gdyby tak, choć na chwilę, trafić do Baśniowego Lasu? … 😉 W taką podróż udaliśmy się dzisiaj z naszymi małymi słuchaczami. W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Raciechowicach (luty 2023 r.)
 
 
Dzień Kubusia Puchatka
 
Kubuś Puchatek to jedna z tych bajek, która do dziś bawi kolejne pokolenia. Bohater stworzony przez Alana Alexandra Milne’a ma nawet swoje święto – Dzień Kubusia Puchatka obchodzony 18 stycznia, w rocznicę urodzin pisarza. W Tęczowej Krainie … (styczeń 2023 r.)
 
 
Akceptacja odmiennych upodobań
 
Brykanie to jest to, co przedszkolaki lubią najbardziej i potrafią najlepiej … 😀 🏃‍♀️🏃Dzisiejsza opowieść stała się dla nas wszystkich lekcją odmiennych upodobań … Dziś z Zespołem Szkolno-Przedszkolnym w Raciechowicach 👍 (styczeń 2023 r.)
 
 
Boże Narodzenie 2022 r.
 
„Boże Narodzenie jest konieczne. Potrzebujemy co najmniej jednego dnia w roku, aby przypomniał nam, że świat nie kręci się tylko wokół nas”. 👨‍👩‍👧‍👦🎄❄️ Dziś jesteśmy w Tęczowej Krainie …
 
 
Święta coraz bliżej …
 
… Święta Bożego Narodzenia coraz bliżej … 🎄🌠🎁❄️🍪… a przed świętami wszyscy rzucają się w wir pracy, by zdążyć na czas, zapominając, co jest naprawdę ważne i zatracając prawdziwego ducha świąt … Ale my pamiętamy … 🙂 Dziś z przedszkolakami z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Raciechowicach (grudzień 2022 r.)
 
 
🇵🇱🇵🇱🇵🇱 Pamięć o Niepodległej trwa …
Tęczowa Kraina(listopad 2022 r.)
 
 
Niepodległa …  w Samorządowym Przedszkolu w Raciechowicach …
(listopad 2022 r.)
 
 
… bo w przedszkolu też czas płynie … (październik 2022 r.)
 
 
Wesoły dzień w przedszkolu
 
.. Bo w przedszkolu jest wesoło, bo w przedszkolu jest jak w domu… 🙂⚽️🛝🎨🥁🎼🧩🧸📖 Malowanie, śpiew, zabawa, nauka, ruch na świeżym powietrzu… Ale to nie wszystko! Jest też czas na spotkanie z książką… Dziś jesteśmy w przedszkolu w Raciechowicach. 🥰 (październik 2022 r.)
 
 
Wakacje tuż tuż🌞🚗🏄‍♀️🚵⛰✈️
Te ostatnie chwile roku szkolnego spędzamy na czytaniu z naszymi WIERNYMI SŁUCHACZAMI z Samorządowego Przedszkola w Raciechowicach (czerwiec 2022 r.)
 
 
9 czerwca Dzień Przyjaciela
„… im więcej ma się przyjaciół, tym lepiej.” (T. Jansson „Muminek i nowy przyjaciel”). Dzień Przyjaciela obchodzony jest 9 czerwca a my już dziś zgłębiamy temat przyjaźni z naszymi małymi słuchaczami z Tęczowej Krainy…
 
 
Dzień Mamy i Taty (maj 2022 r.)
Mama i Tata 👩‍❤️‍👨to wielkie słowa, które kojarzą nam się z miłością, rodziną, ciepłem i szczęściem.To pierwsze słowa każdego dziecka. Dlatego, co roku, obchodzimy dwa ważne święta, Dzień Mamy i Dzień Taty  – Dzień Rodziny 👨‍👩‍👧‍👦 W Tęczowej Krainie…
 
 
Tydzień Bibliotek maj 20022 r.
Tydzień Bibliotek 2022 TRWA!!! „Biblioteka – świat w jednym miejscu” zgromadziła dziś przedszkolaków, naszych wiernych słuchaczy, z Tęczowej Krainy. Dziękujemy! 🙂👏👩‍🏫
 
 
22 kwietnia 2022 r. Dzień Ziemi
Zbliża się Dzień Ziemi 🌍 – największe ekologiczne święto świata obchodzone 22 kwietnia. My jesteśmy z naszymi małymi czytelnikami z „Tęczowej Krainy” i już dziś zastanawiamy się nad przyszłością naszej planety… 😉
 
 
Czytanie na Wielkanoc – Kwiecień 2022 r.
Zbliża się Wielkanoc… 🐥🐰🌼 Misia Marysia nie może się doczekać poszukiwania czekoladowych jajeczek. Kto uzbiera ich najwięcej, a kto pechowo trafi na surowe jajko? Odpowiedź na to pytanie mogli dziś poznać nasi mali słuchacze z Przedszkola Samorządowego w Raciechowicach. 😉
 
 
Szukamy pierwszych oznak wiosny… (marzec 2022 r.)
 
 
Kotek Dyzma czy Kicia Micia?
Czytanie i zabawa to świetne połączenie. Z przedszkolakami… (luty 2022 r. )
 
 
Dla Najlepszej Babci i Najlepszego Dziadka na świecie…
Z przedszkolakami (Styczeń 2022 r.)
 
 
W Mikołajkowym nastroju…
Grudzień to szczególny czas, bowiem wiążą się z nim Święta Bożego Narodzenia… Dlatego jesteśmy też i z naszymi małymi słuchaczami…(„Franklin i prezent świąteczny”, „Prezent dla Świętego Mikołaja”).
Grudzień 2021 r.
 
 
Dzień Pluszowego Misia🐻🙂 Jesteśmy z przedszkolakami z „Tęczowej Krainy”. Choć to święto obchodzić będziemy dopiero 25 listopada to my, już dziś, z naszymi małymi słuchaczami, przenieśliśmy się w świat bajki Pani Ewy Stadtmuller „Jak skrzat Jagódka misia z zającem pogodził”.
17 listopad 2021 r.
 
 
Świętujemy 11 listopada 2021 r. z Samorządowym Przedszkolem w Raciechowicach.
 
 
„Cała Polska czyta Dzieciom” ciąg dalszy…

Październik 2021 r. rozpoczął się spotkaniami z naszymi najmłodszymi czytelnikami, w czasie których czytaliśmy dwie książki: „Kicia Kocia w bibliotece” oraz „Basia i biblioteka”.

Istnieję po to, żeby czytać książki…

Listopadowe spotkanie z naszymi najmłodszymi czytelnikami upłynęło nam na czytaniu książki pt. Ważne zadanie” Justyny Wacławik, z której to dzieci nauczyły się, że nie wolno kłamać, oszukiwać i kraść a tym, którzy potrzebują naszej pomocy należy pomagać.

Obraz 042Obraz 043Obraz 044

W książkach jest coś szczególnego. Książki przenikają nas do głębi (…)

Jesień 2018 r. rozpoczęliśmy w naszych przedszkolach od bajki pt. „Franklin pomaga koledze”.

IMG_0351IMG_0355IMG_0358

Przyzwyczaić się do czytania książek – to zbudować sobie schron przed większością przykrości życia codziennego

Tuż przed wakacjami 2018 r. nasi mali czytelnicy mogli, choć na chwilę, udać się na nocną wyprawę do lasu z  Franklinem, bohaterem książek Paulette’a Bourgeois’a (Franklin i nocna wyprawa do lasu”).

IMG_0337IMG_0335IMG_0334

Pełny sens pewnych książek może się nam odsłonić dopiero znacznie później, po śmierci ich autorów

Jeśli chcesz poznać przepis na szarlotkę ciotki Róży musisz tak, jak nasze przedszkolaki przeczytać bajkę: „O wilku, który trafił do Baśniowgo Lasu” autorstwa Orianne Lallemand i Eleonore Thuillier. (Maj 2018 r.)

Obraz 042Obraz 043Obraz 044

Tworzeniu wielu ksiąg nie ma końca

Kwiecień 2018 r. to spotkanie z książką Tomasza Samojlika „Żubr Pompik. Zapach wiosny”. Na leśnej polanie pojawiły się nowe zapachy i dźwięki. Z czym one się wiążą? Na to pytanie odpowiadały przedszkolaki.

IMG_0309IMG_0325IMG_0311

Przyzwyczaić się do czytania książek – to zbudować sobie schron przed większością przykrości życia codziennego

Wraz z nadejściem wiosny (marzec 2018 r.) nasi mali czytelnicy mieli możliwość posłuchania bajki z cyklu „mądrych bajek bez przemocy”. „Parauszek i przyjaciele” („Tajemniczy bohater”) to opowiadania autorstwa Julii Śniarowskiej poruszające ważne tematy takie jak szacunek, przyjaźń, wiara we własne siły, akceptacja, odwaga, wytrwałość czy mądrość.

1obraz 0011obraz 0041obraz 002

Cóż może być bardziej cennego od codziennych spotkań z mądrymi książkami

„Świerszcz i mrówki” Beaty Wojciechowskiej-Dudek to bajka, która towarzyszyła nam podczas listopadowych spotkań z przedszkolakami.

1obraz 0061obraz 0011obraz 002

Mając wolność, kwiaty, książki i księżyc, któż nie byłby w pełni szczęśliwy

Pierwsze tygodnie jesieni 2017 r. to okazja do tego, by z naszymi najmłodszymi czytelnikami porozmawiać o tej porze roku (Ewa Zontek „Skarby jesieni”).

IMG_0244IMG_0245IMG_0250

Książki są lekarstwem dla umysłu

Co zrobiła Masza „Sama wśród wilków”, że teraz unikają jej jak ognia? i czym skończył się eksperyment Niedźwiedzia próbującego wynaleźć „Eliksir wzrostu”. Na te pytania próbowały odpowiedzieć dzieci w czasie naszych majowo-czerwcowych spotkań czytelniczych.

1obraz 0021obraz 003IMG_0230

Kiedy przeczytam nową książkę, to tak jakbym znalazł nowego przyjaciela, a gdy przeczytam książkę, którą już czytałem – to tak jakbym spotkał się ze starym przyjacielem

Dzień 22 kwietnia 2017 r. wiąże się ze Światowym czy też Międzynarodowym Dniem Ziemi. W związku z tym, w trakcie spotkań z dziećmi, towarzyszyła nam książka Paulette Bourgeoisa pt. „Franklin sadzi drzewko”, dzięki której najmłodsi czytelnicy, dowiedzieli się o różnych akcjach, związanych z ratowaniem naszej planety.

1obraz 0021obraz 0031obraz 004

Książka stanowi cudowny przedmiot, dzięki któremu świat poczęty w umyśle pisarza przenika do umysłu czytelnika…

W czasie marcowych spotkań 2017 r. towarzyszyła nam książka Elizy Piotrowskiej pt. „Tupcio Chrupcio. Nie dam sobie dokuczać”, dzięki której nasi najmłodsi czytelnicy dowiedzieli się, co robić w sytuacji, gdy ktoś nam dokucza i co robić, gdy ktoś dokucza innym.

IMG_0217IMG_0219IMG_0214

Bardzo wiele książek należy przeczytać po to, aby sobie uświadomić, jak mało się wie

Podczas listopadowego spotkania (2016 r. ) z dzieciakami towarzyszyła nam książeczka uwielbiana przez najmłodszych – Masza i Niedźwiedź.

Obraz 010Obraz 015Obraz 021

Książka, nierozdzielny towarzysz, przyjaciel bez interesu, domownik bez naprzykrzenia

Przełom września i października 2016 r. to ponowne spotkania z naszymi najmłodszymi ulubieńcami z przedszkoli, w trakcie których czytaliśmy książeczkę pt. Prawdziwa miłość Justyny Wacławik – publikację z serii Budowanie charakterów. Książeczka, obok pouczającej historii z życia zwierząt z bambusowego lasu, pozwoliła wytłumaczyć dzieciom, że prawdziwa miłość  jest decyzją, a nie uczuciem i polega na świadczeniu dobra na rzecz kogoś, niezależnie od naszych chęci.

obraz-001obraz-002Obraz 005

Książka… – to dla wielu milionów czytelników dowiedzenie się prawdy o sobie…      

Tuż przed wakacjami (czerwiec 2016 r.) spotkaliśmy się jeszcze z naszymi wiernymi słuchaczami – przedszkolakami, którym to czytaliśmy bajkę „Dwaj ogrodnicy” autorstwa Kurti Kovacs Sandora.

IMG_0188IMG_0195IMG_0207

Mając wolność, kwiaty, książki i księżyc, któż nie byłby w pełni szczęśliwy

Tegoroczny maj przyniósł bardzo zabawną i pożyteczną historyjkę dla dzieci, które bywają niezbyt uważne – Jak myszka Alicja nauczyła się ostrożności (tekst Adrienne Heymans).

Obraz 040IMG_0185Obraz 029

Żadne dzieło człowieka nie przeżyje książki

„Masza i Niedźwiedź” to nowoczesna interpretacja popularnej rosyjskiej bajki o przygodach zagubionej w lesie dziewczynki. Zabawna bajka uwielbiana zarówno przez dzieci, jak i dorosłych opowiada o szalonych perypetiach niesfornej dziewczynki Maszy i jej nietypowego przyjaciela, poczciwego Niedźwiedzia. Ich przyjaźń stanowi metaforę relacji między ciekawskim dzieckiem o chłonnym umyśle a wielkim, nieznanym światem. (Kwiecień 2016 r. )

Obraz 007Obraz 008Obraz 009Obraz 023

Los książek zależy od pojętności czytelników

Podczas marcowego spotkania 2016 r.  z przedszkolakami czytaliśmy dwie krótkie bajki, tematycznie związane z nadchodzącymi Świętami Wielkanocnymi, ich tradycjami i zwyczajami – mianowicie Pisanka oraz Kurczak i śmigus-dyngus Zofii Poletyło.

IMG_0162Obraz 023

Dom bez książek jest jak plaża bez słońca

Podczas listopadowego spotkania z najmłodszymi czytelnikami towarzyszyły nam Wesołe bajki z lasu (Jak jeż prześcignął zająca) Kurti Kovacsa Sandora.

Obraz 001Obraz 007Obraz 008Obraz 009

Książka to przyjaciel, który nigdy nie zdradzi

Książka pt. Tupcio Chrupcio. Przedszkolak na medal Elizy Piotrowskiej gościła w naszych przedszkolach podczas wspólnego, kolejnego już, czytania (wrzesień-październik 2015 r. ) Dzięki tej właśnie bajce dzieciaki zrozumiały, jak wesoło i ciekawie można bawić się w przedszkolu i, że tak naprawdę, fajnie jest być przedszkolakiem.

IMG_0140IMG_0142IMG_0148

Obraz 003

W „Tęczowej Krainie”

W październiku 2015 r. nasza biblioteka nawiązała również współpracę z nowym przedszkolem mieszczącym się w Raciechowicach.

Obraz 006

Bardzo wiele książek należy przeczytać po to, aby sobie uświadomić, jak mało się wie

W czerwcu 2015 r. (jeszcze przed tegorocznymi wakacjami) po raz ostatni spotkaliśmy się z maluchami na czytaniu bajki Franklin jedzie na obóz Paulette’a Bourgeois’a.

Tegoroczny tydzień bibliotek (8 – 16  maj 2015 r. ) spędziliśmy na spotkaniach z naszymi przedszkolakami, w czasie których czytaliśmy bajkę autorstwa Pani Ewy Stadtmuller pt. Jak skrzat Jagódka zakładał bibliotekę.

IMG_0101IMG_0125Obraz 127

Czytanie rozwija rozum młodzieży, odmładza charakter starca, uszlachetnia w chwilach pomyślności, daje pomoc i pocieszenie w przeciwnościach

Kwiecień 2015 r. w naszej bibliotece rozpoczęliśmy od spotkania z przedszkolakami, w czasie którego dzieciaki poznały nowego bohatera – Tupcia Chrupcia – odważną myszkę z książki Marco Campanella.

IMG_0088IMG_0093IMG_0099Obraz 119Obraz 120

Książki są lustrem: widzisz w nich tylko to, co już masz w sobie

Nowy rok szkolny to również kolejna edycja akcji związanej z czytaniem bajek naszym najmłodszym czytelnikom. Tym razem dzieci zapoznały się z kolejną przygodą znanego żółwia Franklina w książce Pauletta Bourgeois’a pt.  „Franklin na wycieczce”.

IMG_0001IMG_0006Obraz 075

Podczas kolejnego spotkania dzieci poznały także Maksa – chłopca, który będąc na placu zabaw zostaje zaczepiony przez pewnego mężczyznę. Książka Maks nie rozmawia z obcymi autorstwa Christiana Tielmanna stała się punktem wyjścia do rozmowy na temat: Jak powinniśmy reagować, gdy zaczepia nas lub zagaduje obca osoba – osoba, której nie znamy?

Obraz 100Obraz 104IMG_0058

Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła

W czerwcu 2014 r. po raz ostatni, przed wakacyjną przerwą, odwiedziliśmy przedszkolaków. W czasie spotkania czytana była bajka Justyny Wacławik pt.  Prawdziwy przyjaciel. Książeczka, obok pouczającej historii z życia leśnych zwierząt pozwoliła uzmysłowić dzieciom, iż potrzeba przyjaźni jest głęboko wkomponowana w osobowość człowieka. Rodzimy się z nią i idziemy z nią przez całe życie. To dzięki więzom prawdziwej przyjaźni stajemy się ludźmi dojrzałymi, przygotowanymi na niezliczone niespodzianki życia. Przyjaźń rozwija w nas odpowiedzialność, empatię i zdolność poświęcenia dla innych osób.

IMG_0019IMG_0015

Czytanie czegoś, na czym można polegać, przynosi pożytek. Czytanie rzeczy różnorodnych przynosi – przyjemność

W maju 2014 r. po raz kolejny spotkaliśmy się z naszymi małymi ulubieńcami – przedszkolakami. W czasie spotkań zapoznaliśmy się z  kolejną przygodą małego żółwia o imieniu Franklin w książce Paulette’a Bourgeois’a pt.  Franklin chce zdobyć odznakę.

Obraz 073IMG_0003 IMG_0004

Każda książka żyje tyle razy, ile razy została przeczytana

„Odwaga polega na tym, że chociaż czujesz strach, to jednak go pokonujesz i robisz to, co jest właściwe”. Odważny Hipcio Piotra Haraszewskiego i Justyny Wacławik rozpoczął kolejną edycję akcji „Cała Polska czyta Dzieciom” przeprowadzonej w przedszkolach w marcu 2014 r. Książeczka, z pouczającą historią z życia afrykańskich zwierząt, pozwoliła młodym czytelnikom zrozumieć, że odwaga nie jest równoznaczna z siłą, a odważne zachowanie wcale nie oznacza dokonywania niezwykłych rzeczy.

IMG_0003IMG_0004IMG_0005IMG_0008

Książka jest niczym ogród, który można włożyć do kieszeni

W październiku i listopadzie 2013 r. po raz kolejny odwiedziliśmy naszych najmłodszych czytelników. W czasie tych dwóch spotkań czytane były następujące bajki: Dlaczego borowik został królem grzybów Ewy Szelburg-Zarembiny oraz Jak skrzat Jagódka budował domek Ewy Stadtmuller.

Trzeba wiedzieć, czego się chce – stwierdził skrzat Jagódka, przystępując do budowy domku dla siebie i swojej żony, Poziomki. Ale czy to wiadomo tak od razu, czego się chce? Na szczęście wierni przyjaciele z lasu zapraszają pracowitego skrzata do swoich domów, żeby mógł się po nich rozejrzeć. A Poziomka wierzy, że jej mąż zbuduje najpiękniejszy dom w całej okolicy. Ogłoszony przez naszą Bibliotekę konkurs zaowocował pracą wykonaną przez przedszkolaków z Gruszowa.

Lubić czytanie – to znaczy godziny nudów, które człowiek miewa w życiu, zmieniać na godziny radości

W maju i czerwcu 2013 r. ponownie odwiedziliśmy naszych przedszkolaków z bajką Leszka Sulima Ciundziewickiego pt. Głupcio Żeglarz. Spotkania były wyjątkowe, gdyż nasza Biblioteka postanowiła, by najbardziej wiernym słuchaczom, wręczyć odznaki „wzorowego słuchacza”.

IMG_0037IMG_0042    Obraz 003

Książka jest życiem naszych czasów

W kwietniu 2013 r. rozpoczęła się kolejna edycja akcji „Cała Polska czyta Dzieciom”. Odwiedzając wszystkie przedszkola w naszej Gminie czytaliśmy bajkę autorstwa Siergieja Kuźmina pt. Koza Kłamczucha. Owocem tych spotkań były rysunki wykonane przez dzieci z dwóch przedszkoli (Zegartowice i Krzesławice). Wszystkie umieszczone zostały w naszej galerii.

Czytanie dobrych książek jest niczym rozmowa z najwspanialszymi ludźmi minionych czasów

W listopadzie i grudniu 2012 r. pracownicy naszej Biblioteki odwiedzili przedszkolaków. Podczas spotkań czytana była bajka autorstwa Zofii Poletyło Jesień Jeżyka. Po spotkaniu dzieci malowały ilustracje do bajki oraz opowiadały usłyszaną historię.

IMG_0011

W maju ruszyła kolejna edycja akcji „Cała Polska czyta Dzieciom”. Odwiedzając przedszkolaków czytaliśmy bajeczki pt. Owieczka Mela oraz Piesek Węgielek autorstwa Doroty Kozioł. Po spotkaniach dzieci malowały ilustracje do przeczytanych opowieści. Te z kolei zamieściliśmy w naszej Bibliotece.

Wszystko, co we mnie dobre, zawdzięczam książce

W październiku i listopadzie 2011 r. ponownie rozpoczęliśmy kolejną edycję programu „Cała Polska czyta Dzieciom”. Odwiedziliśmy wszystkie przedszkola Gminy. W czasie spotkań z najmłodszymi czytelnikami czytaliśmy następujące bajki: Chory Kicuś Elżbiety Janikowskiej oraz Franklin mówi przepraszam Pauletta Bourgeoisa.

Czytanie to najlepszy sposób uczenia się. Czytanie najlepszą nauką

W maju 2011 r. odwiedziliśmy przedszkola całej Gminy. W czasie spotkań czytaliśmy bajkę Zofii Poletyło Zajączek. Dzieci rozwiązywały też liczne zagadki przygotowane z myślą o nich, jak również układały z obrazków usłyszaną historię.

W kwietniu ponownie odwiedziliśmy naszych przedszkolaków. Tym razem dzieci zapoznały się z historią żółwia – Pauletta Bourgeoisa Franklin chce mieć zwierzątko chętnie, przy tym, opowiadając o swoich małych „podopiecznych” (pieskach, kotkach, rybkach).

Książki są jak towarzystwo, które sobie człowiek dobiera

W dniach 24, 25 oraz 26 lutego 2010 r. odwiedziliśmy przedszkola w Zegartowicach, Krzesławicach i Czasławiu. W czasie spotkania odczytaliśmy bajkę autorstwa Jarosława Burgieła pt. O Kicusiu i Wojtusiu. Efektem wieńczącym akcję „Cała Polska czyta Dzieciom” były prace wykonane przez przedszkolaków a ściśle związane ze zbliżającymi się Świętami Wielkanocnymi.

Czytanie dobrych książek jest niczym rozmowa z najwspanialszymi ludźmi minionych czasów

W listopadzie 2009 r. odwiedziliśmy Przedszkola całej Gminy. W czasie spotkań odczytana została bajka autorstwa Kurti Kovacas Sandora z cyklu Wesołe bajki z lasu pt. Zawiedziony lis. Efektem kończącym akcję były rysunki wykonane przez przedszkolaków.

W październiku w czasie spotkań z dziećmi czytaliśmy bajkę Ewy Stadtmuller pt. O skrzacie, który chciał przyspieszyć czas.

Czytanie jest dla umysłu tym, czym gimnastyka dla ciała

Dnia 4 czerwca 2009 w ramach akcji „Cała Polska czyta Dzieciom” odwiedziliśmy przedszkole w Gruszowie. W czasie spotkania czytana była bajka z wiejskiego podwórka O dobrym wilku autorstwa Pascala Vedere d’Auria. Następnie dzieci, przy wykorzystaniu ilustracji, znakomicie odtworzyły treść utworu. Zabawa rytmiczno-ruchowa Ptaki i zwierzęta w gospodarstwie domowym, umożliwiła przedszkolakom, wcielenie się w różne postaci z bajek. Na koniec dzieci wykonały rysunki.

Pokój bez książek jest jak ciało bez duszy

Dnia 7 maja 2009 r. podczas spotkania z dziećmi z Zegartowic odczytana została bajka Anny Świrszczyńskiej O wesołej Ludwiczce. Następnie został przeprowadzony quiz dotyczący zapamiętanych, przez dzieci, treści utworu. W jego czasie wykorzystano piękne ilustracje postaci z bajki, co znacznie ułatwiło pracę. Z kolei zabawa rytmiczna Ludzie do ludzi kształtowała więzy przyjaźni między ludźmi.

Książka – to mistrz, co darmo nauki udziela, Kto ja lubi – doradce ma i przyjaciela, który z nim smutki dzieli, Pomaga radości, chwilę nudów odpędza, osładza cierpkości

Dnia 23 kwietnia 2009 r. odwiedziliśmy przedszkole w Krzesławicach z bajką Sergiusza Michałkowa Nie płacz, Koziołku. Następnie krótki quiz i zabawa rytmiczna z wykorzystaniem masek bohaterów bajki, wprowadziła przedszkolaków w świat postaci utworu.

Kto czyta dzieciom, Ten otwiera na świat ich oczy, uszy, rozum i serce

Dnia 28 stycznia 2009 r. w ramach akcji „Cała Polska czyta Dzieciom” przeprowadzonej w Czasławiu czytaliśmy bajkę Ewy Szelburg-Zarembiny pt. Bajka o gęsim jaju, raku Nieboraku, kogucie Piejaku, kaczce Kwaczce, kocie Mruczku i o psie Kruczku. Efektem końcowym całej akcji były prace przedstawiające bohaterów „wesołej historii”.