Projekty / inicjatywy

Narodowe Czytanie 2023

W dniu dzisiejszym, w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Raciechowicach, odbyło się Narodowe Czytanie. Tegoroczną lekturą było „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. Dziękujemy za zaproszenie! (26 września)

Nowości wydawnicze 2023

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025 to największy program wieloletni Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego , przygotowany we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki. W koordynację zaangażowane są trzy narodowe instytucje kultury: Biblioteka Narodowa, Instytut Książki, Narodowe Centrum Kultury. Gminna Biblioteka Publiczna w Raciechowicach jest beneficjentem 1 priorytetu: Kierunek interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych. W ramach programu jest możliwy zakup książek papierowych, ale także usługi zdalnego dostępu do książek w formatach e-booków i/lub audiobooków, i/lub synchrobooków. W 2022 roku otrzymaliśmy dotację w wysokości 8. 000 zł, wkład własny wyniósł również 8. 000 zł.

Mała Książka – Wielki Człowiek

Trzy, dwa, jeden … Start! Ruszamy z kolejną odsłoną projektu przeznaczonego dla dzieci w wieku 3 – 6 lat (październik 2022 r.)

Narodowe Czytanie 2022

„Ballady i romanse” Adama Mickiewicza podczas tegorocznego Narodowego Czytania w Szkole Podstawowej w Raciechowicach. Serdecznie dziękujemy, że nasza biblioteka mogła wziąć udział w tej wspaniałej inicjatywie.

Nowości wydawnicze 2022

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025 to największy program wieloletni Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, przygotowany we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki. W koordynację zaangażowane są trzy narodowe instytucje kultury: Biblioteka Narodowa, Instytut Książki, Narodowe Centrum Kultury. Gminna Biblioteka Publiczna w Raciechowicach jest beneficjentem 1 priorytetu: Kierunek interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych. W ramach programu jest możliwy zakup książek papierowych, ale także usługi zdalnego dostępu do książek w formatach e-booków i/lub audiobooków, i/lub synchrobooków. W 2022 roku otrzymaliśmy dotację w wysokości 4. 000 zł, wkład własny wyniósł  również 4. 000 zł.

„Przerwa na wspólne czytanie”

Nasza biblioteka została doceniona przez Fundacje Trefl w ramach akcji „Przerwa na wspólne czytanie”. Nagroda w postaci zestawu książek już wzbogaciła nasz księgozbiór (wrzesień 2021 r.)

Nowości wydawnicze 2021

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025 to największy program wieloletni Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, przygotowany we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki. W koordynację zaangażowane są trzy narodowe instytucje kultury: Biblioteka Narodowa, Instytut Książki, Narodowe Centrum Kultury.
Gminna Biblioteka Publiczna w Raciechowicach jest beneficjentem 1 priorytetu:
Kierunek interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych. W ramach programu jest możliwy zakup książek papierowych, ale także usługi zdalnego dostępu do książek w formatach e-booków i/lub audiobooków, i/lub synchrobooków. W 2021 r. otrzymaliśmy dotację w wysokości 4 208 zł, wkład własny wyniósł 4 367,15 zł.

Mała Książka Wielki Człowiek

Kontakt z książką, już od najmłodszych lat, odgrywa niebywałą rolę w wychowaniu i rozwoju człowieka. Rozumiejąc to i doceniając nasza biblioteka przystąpiła do projektu Instytutu Książki – Mała Książka Wielki Człowiek (wrzesień 2021 r.)

Dzielimy się…

W dniu 8 września 2021 r. nasza biblioteka podzieliła się książkami, będącymi darami od naszych czytelników, ze Środowiskowym Domem Samopomocy w Zegartowicach, z filią w Komornikach. Mamy nadzieję, że ten dar przyniesie podopiecznym choć trochę dobra i radości. Życzymy miłej lektury!

PAMIĘĆ O HISTORII ŻYJE W NAS

Dnia 10 września b. r. nasza biblioteka wzięła udział w uroczystościach upamiętniających starcie żołnierzy Armii Krajowej obwodu AK Myślenice z oddziałami niemieckimi 12 września 1944 roku w okolicach Mostu Glichowskiego.

Narodowe Czytanie 2021

„Narodowe Czytanie” za nami!Jest nam bardzo miło,że nasza biblioteka mogła wziąć udział w tym wydarzeniu. W tym roku czytaliśmy „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej.

Nowości wydawnicze 2020

Dofinansowanie na zakup nowości wydawniczych udzielane przez Bibliotekę Narodową na podstawie umowy z Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego w roku 2020 wyniosło 8000 zł. Zakup „zrealizowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z budżetu państwa.

indeks

Nowości wydawnicze 2019

Dofinansowanie na zakup nowości wydawniczych udzielane przez Bibliotekę Narodową na podstawie umowy z Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego w roku 2019 wyniosło 3690 zł. Zakup „zrealizowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z budżetu państwa.

indeks

Mobilna Biblioteka

Gminna Biblioteka Publiczna w Raciechowicach prowadzi usługę tzw. „Bibliotekę Mobilną” polegającą na nieodpłatnej możliwości wypożyczenia książki do domu czytelnika.

Oferta skierowana jest do osób niepełnosprawnych i seniorów,  którzy z różnych przyczyn mają trudności z dotarciem do naszej instytucji. Osoby, które chcą skorzystać z naszej usługi, prosimy o zgłoszenia telefoniczne pod nr (12) 37-25-236 w godzinach pracy Biblioteki w Raciechowicach lub wysłanie maila na adres gbp@opoczta.pl

Usługa będzie dostępna od 2 stycznia 2020 roku. 

mobilna-biblioteka

Narodowe Czytanie 2019

6 września 2019 roku nasza biblioteka wzięła udział w Narodowym Czytaniu organizowanym przez Szkołę Podstawową w Raciechowicach. Para Prezydencka zaproponowała do czytania Nowele polskie – których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem (treść listu).

Narodowe_Czytanie_2016_2-Q

Nowości wydawnicze 2018

Dofinansowanie na zakup nowości wydawniczych udzielane przez Bibliotekę Narodową na podstawie umowy z Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego w roku 2018 wyniosło 3640 zł. Zakup „zrealizowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa”.

indeks

Narodowe Czytanie 2018

Tegoroczne Narodowe Czytanie odbywa się w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Stąd wyjątkowa odsłona tej akcji, podczas której czytane było „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego.

321

Mistrz głośnego czytania klas drugich

28 lutego 2018 r. Wychowawcy klas drugich Szkoły Podstawowej w Raciechowicach oraz nasza biblioteka zorganizowała konkurs recytatorski poezji Jana Brzechwy. Mistrzem głośnego czytania został Maciej Dziewoński z kl. 2B odczytujący  wiersz Żuk. I miejsce przypadło Aleksandrowi Sadkiewiczowi, II Erykowi Pankowi a III Wojciechowi Zającowi.

1obraz 0051obraz 0061obraz 0071obraz 0101obraz 0111obraz 013

Nowości wydawnicze 2017

Dofinansowanie na zakup nowości wydawniczych udzielane przez Bibliotekę Narodową na podstawie umowy z Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego w roku 2017 wyniosło         3 560 zł. Zakup „zrealizowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa”.

indeks

Czytamy też w szkole (ciąg dalszy…)

„Czytanie – oto najlepszy sposób uczenia się. Czytanie najlepszą nauką”.  Tym właśnie hasłem rozpoczęliśmy cykl spotkań z książką w Szkole Podstawowej w Raciechowicach.

1obraz 01112456

Narodowe Czytanie 2017

W tym roku w drodze głosowania to Wesele Stanisława Wyspiańskiego zostało wybrane na wspólne czytanie.

8 września nasza biblioteka wzięła udział w akcji Narodowe Czytanie organizowanej przez Szkołę Podstawową w Raciechowicach.

Obraz 001DSC_0322Obraz 006Obraz 008Obraz 012 Obraz 015

Z Kołem Seniora

Pod koniec czerwca 2017 r. nasza Biblioteka zorganizowała dla Koła Seniorów z Raciechowic spotkanie o charakterze edukacyjnym: Dlaczego warto czytać? – książka rozwija nasz język i słownictwo; dostarcza wiedzy; rozwija myślenie i rozszerza świadomość; ćwiczy naszą pamięć… Zalet można by wymieniać bardzo wiele.

sen1sen

„Baśniowa Noc na Olimpie”

1 grudnia 2016 r. pracownicy naszej biblioteki uczestniczyli w XI Baśniowej Nocy zorganizowanej przez Dyrekcję, nauczycieli i uczniów Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Czasławiu.  Tegorocznym motywem przewodnim Baśniowej Nocy były „Mity greckie”.

obraz-022obraz-023

„Czytamy też w szkole”

Codzienne czytanie dzieciom w szkole poprawia ich umiejętności językowe, intelektualne i społeczne; podnosi poziom czytelnictwa wśród uczniów. W związku z powyższym czytamy też w Szkole Podstawowej w Zegartowicach (2016- )

obraz-007obraz-008obraz-032obraz-031obraz-026Obraz 002Obraz 003Obraz 012szkoła

1obraz 0091obraz 010

Nowości wydawnicze 2016

Dofinansowanie na zakup nowości wydawniczych udzielane przez Bibliotekę Narodową na podstawie umowy z Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego w roku 2016 wyniosło         3 490 zł. Zakup „zrealizowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa”.

indeks

Narodowe Czytanie 2016

– To piękna, cudowna powieść o miłości, o upadającym imperium, ale przede wszystkim o sile wiary, która potrafi czasem góry przenosić – mówił w lutym tego roku prezydent Andrzej Duda.

5 września 2016 r. nasza biblioteka we współpracy z Zespołem Szkół nr 1 w Raciechowicach wzięła udział w akcji Narodowe Czytanie. W roku 2016 – roku Henryka Sienkiewicza – zwyciężyła powieść Quo vadis.

dsc_9041dsc_9029dsc_9035

„Mosty przyjaźni” łączą bibliotekę

W tym roku do Gminy Raciechowice przyjechało aż 45 osób – dzieci i młodzież z Kirgistanu, Ukrainy i Gruzji. Przez dwa tygodnie lipca dzieci i młodzież uczestniczyła m. in. w lekcjach języka polskiego, prowadzonych przez naszą bibliotekę. Zajęcia podzielone były na trzy bloki tematyczne: I. „Bajkowa ojczyzna w wierszach Pani Ewy Klimas (mieszkanki Zegartowic), II. Konkurs recytatorski twórczości poetyckiej Jana Kochanowskiego, III. Przygotowanie inscenizacji do wybranego utworu Oskara Kolberga.

Projekt „Mosty przyjaźni – kolonie dla dzieci i młodzieży polskiego pochodzenia z Kirgistanu, Ukrainy i Gruzji” realizowany jest przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego. Zadanie współfinansowane ze środków otrzymanych od Ministerstwa Edukacji Narodowej, a także ze środków otrzymanych od Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

DSC01340DSC01341DSC01342DSC01345DSC01346DSC01349DSC01356DSC01358DSC01359DSC01360DSC01362DSC01366DSC01369DSC01370

Współpracując ze Szkołą Podstawową w Zegartowicach

W ramach programu rządowego „Książki naszych marzeń” Szkoła Podstawowa w Zegartowicach nawiązała współpracę z naszą biblioteką na lata 2015/2016. Celem programu jest m. in. promowanie czytelnictwa wśród uczniów, rozwijanie współpracy biblioteki szkolnej z biblioteką publiczną (lekcje biblioteczne, warsztaty czytelniczo-plastyczne, czytanie tekstów literackich).

Obraz 010Obraz 011Obraz 001Obraz 003Obraz 005Obraz 008Obraz 009Obraz 011Obraz 013Obraz 017Obraz 019Obraz 021 Obraz 024Obraz 016Obraz 017Obraz 018Obraz 004Obraz 035

Zakup nowości wydawniczych

Po raz kolejny nasza biblioteka otrzymała dofinansowanie na zakup nowości wydawniczych. Dofinansowanie udzielane jest przez Bibliotekę Narodową na podstawie umowy z Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W roku 2015 kwota dofinansowania wyniosła 3 450 zł. Zakup „zrealizowano ze środków finansowych Biblioteki Narodowej w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa”.

indeks

Inicjatywa poszerzenia działu regionalnego

Gminna Biblioteka Publiczna podjęła inicjatywę poszerzenia działu regionalnego związanego z Gminą Raciechowice dawniej i dziś. W związku z powyższym gromadzimy wszelkie materiały: artykuły prasowe, ulotki, prospekty, książki czy prace naukowe związane z Raciechowicami i jej okolicami.

Jednocześnie prosimy naszych czytelników o przekazywanie wszelkich materiałów związanych, z naszym terenem, do naszej placówki kulturalnej.

IMG_0034IMG_0040

Program Rozwoju Bibliotek

W 2011 r. nasza placówka biblioteczna przystąpiła do Programu Rozwoju Bibliotek, dzięki któremu, możliwe stało się poszerzenie działalności placówki i dostosowanie jej do oczekiwań mieszkańców. Dzięki szkoleniom, w których uczestniczyliśmy (warsztaty planowania rozwoju biblioteki, szkolenia informatyczne i specjalistyczne), mogliśmy wyspecjalizować się w różnych obszarach takich jak e-administracja, multimedia i nowoczesna komunikacja czy usługi dla seniorów.

indeks

Infrastruktura bibliotek

W roku 2010 nasza Biblioteka wzięła udział w programie Infrastruktura bibliotek ogłoszonym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Projekt miał na celu poprawę warunków funkcjonowania, rozszerzenie i wzbogacenie oferty działalności kulturowej i edukacyjnej w Gminie Raciechowice i okolicach. Zadanie obejmowało budynek w Kwapince – prace remontowe pomieszczeń (wykonanie instalacji wody, ciepłej wody użytkowej wraz z montażem zasobnika cieplej wody, zakup regałów, biurek, krzeseł) a w budynku biblioteki głównej – zakup regałów. Zadanie zostało zrealizowane przy udziale środków finansowych MKiDN.

indeks